به سایت امامزادگان احمد و جعفر شهر بهمن خوش آمدید ********** منتظر دریافت پیشنهادات و انتقادات و نظرات شما عزیزان هستیم ********** با تشکر التماس دعا
شهر بهمن در یک نگاه
بهمن

 

فهرست مطالب

9. اشتغال

10. مساحت و زیر بنا

11. وضعیت آب و هوا و راهها

12. تفرجگاهها

13. اداره ها و مراکز خدماتی

14. مراکز آموزشی

15.اماکن متبرکه و فرهنگی

1. شهربهمن در یک نگاه

2. ویژگیهای طبیعی

3. علت شهرتش به بهمن

4. آب ها

5. محصولات منطقه

6. زبان و مذهب

7. جمعیت

8. مختصات جغرافیایی

 

 

 بهمن

شهر بهمن در يك نگاه

شهر بهمن يكي از شهرهاي شهرستان آباده و مركز دهستان بهمن است كه در فاصله حدود بیست كيلومتري جنوب غربي شهرستان قرار دارد و ازقسمتهای شمال به جاده اصفهان ، شيراز و از جنوب به شهرستان اقليد و از طرف غرب به شهر ايزدخواست و شهرستان سميرم و از طرف شرق به شهر صغاد محدود است. و راه آن از10کیلومتربعد آباده به سمت اصفهان جنب پمپ بنزین جدا میشود . که ابتدای این راه نیز تابلویی با عنوان : (آستانه متبرکه حضرت احمد و حضرت جعفر علیهما السلام )به چشم می خورد  . و همچنین از سمت دیگر نیز در فاصله کمتر از بیست کیلومتری جاده آباده به سمت سرحدات وسیمیرم قرار دارد ......................................................وو

 

برگشت به فهرست

 

ويژگيهاي طبيعي:


شهر بهمن در دل كوههاي داخلي زاگرس و ارتفاعات بهمنك كوچك و بزرگ آرميده و تا ارتفاعات تل تبرك و ترسالي ايزدخواست ادامه دارد. هوايش معتدل و البته نسبت به آباده سردتر است.
آب  و هواي معتدل شهر و وجود باغ هاي فراوان و مزارع سر سبز به خصوص در فصل بهار و تابستان طراوت خاصي به منطقه مي دهد و از همه مهمتر وجود حرم مطهر امامزادگان احمد و جعفر (ع) كه زيارتگاه شيعيان است و در زمان اعياد و مناسبت هاي اسلامي ميعادگاه عاشقان اهل بيت عصمت و طهارت مي باشد.

برگشت به فهرست

 

علت شهرتش به بهمن:


1-در قسمت هايي از اين شهر كوههايي وجود دارد و در آن كوهها و دامنه ها انواع گياهان دارويي و غيره مي رويد، احتمالاً درزمانهای گذشته گياه بهمن جزء آنان بوده كه مجموع زمين هاي اطراف كوهها و دامنه ها را به جهت آن گياه بهمن مي گفته اند و به مرور زمان اين نام به سرزمينها اختصاص يافته است .
2- چغاد و بهمن دو تن از پهلواناني هستند كه فردوسي در شاهنامه نامي از آنان برده و نام چغاد چون به شهر فعلي صغاد اختصاص يافته و اين قصبه هم در نزديكي آن بوده، احتمالاً به قرينه آن اينجا را بهمن قرار داده اند.
مشهور است كه در گذشته بهمن، حسين آباد نام داشته است. ولي طبق مدارك موجود حسين آباد قلعه اي جداگانه و بهمن هم قلعه اي جداگانه بوده است. سيد عبدالرحيم شريف در كتاب تاريخ و جغرافياي شهرستان آباده حسين آباد را جزء يكي از روستاهاو آبادي هاي مسكوني اطراف صغاد نام مي برد و مي نويسد: حسين آباد در شمال بهمن و در باختر عباس آباد قرارگرفته.

 

برگشت به فهرست

 

آب ها:


آب زراعتي اهالي بهمن از دو رشته قنات به نامهاي كهنه و نو تامين مي شود كه البته قسمتي از رشته قنات نو از داخل محل عبور و به مزارع و باغهاي شمالي مي رسد.
آب مشروب از چاه تامين و توسط موتور به منبع و سپس توسط لوله به منازل وارد مي گردد.

برگشت به فهرست

 

محصولات منطقه:


محصولات زراعی شامل : جو ، گندم، ذرت ، يونجه ، چغندر قند ، سيب زميني ، شلغم ،شادونه ، ارزن ،پیاز ، هویج ،و بسیاری سبزیجات دیگر می باشد .
و همچنین محصولات باغی نیز شامل : انواع انگور ، آلو ،زردآلو ، توت ، گردو ، بادام ،هلو ، شفتالو،سیب می باشد.

برگشت به فهرست

 

زبان و مذهب:


زبان اهالي بهمن فارسي  و واهه هاي فارسي دري به تلفظ آنها اضافه شده است منتهي در لهجه عوام در بعضي لغات تغصير ، واو و در بعضي موارد به بعضي اسم ها و كلمات (كاف )اضافه مي كنند. دين و مذهب اين شهر مسلمان و شيعه اثني عشري هستند.

برگشت به فهرست

 

جمعيت:


نسبتب به آخرين سرشماري انجام شده توسط سازمان مديريت و برنامه ريزي استان فارس در سالهای قبل هم اکنون یعنی ابتدای سال 93 جمعيت اين شهر حدود 10000 هزارنفر مي باشد و جمعيت كلي آن با روستاهاي اطراف شامل دوگردو، عباس آباد، صادق آباد، نجف آباد، اران، كولار و غيره حدود 13000 نفر نیز هست.

برگشت به فهرست

 

مختصات جغرافيايي:


شهر بهمن در مختصات جغرافيايي طول 30 و 52 جغرافيايي و عرض 10 و31 جغرافيايي قرار دارد و با ارتفاع 2130 متر در شمال غربي آباده در استان فارس قرار گرفته ،اين منطقه شامل دو حوزه آبريز گاوخوني و كوير ابركوه و رودخانه سيوند مي باشد. زير حوضه بسته كوير آباده، دشتهاي آباده، اقليد، سورمق را زهكشي مي كند. پس از گذشت از گردنه گاشار و ارز دشت ابركوه و از آن پس مسيل ابركوه ناميده مي شود. بهمن در اين منطقه و حوزه آبريز قرار دارد.
اين حوضه از شمال  و شمال غربي به كوه اسفنداران، از غرب به سه شاخه حوزه آبريز ساريان و دست فمران و از جنوب به سه شاخه آبريز رودخانه سيوند و از شرق به منطقه ابركوه محدود مي شود.
در تابستان داراي آب و هواي مطلوب و معتدل و زمستانهاي بسيار خشك و سرد دارد و به علت بلندي حدود 1000 متر از مركز شهرستان از شهر آباده حدود 5 درجه اختلاف دما وجود دارد و ميزان بارندگي در سال به طور متوسط حدود 120 ميلي متر مي باشد. در كوهستانهاي اطراف و حتي در دشت هاي خسروشيرين(كولار) بارش برف به بيش از يك متر مي رسد كه باعث مسدود شدن راههاي ارتباطي نيز مي گردد و به همين علت نيز مي باشد كه چاههاي كشاورزي در اين منطقه از ابهاي بسيار خوبي برخوردار مي باشد. لازم به ذكر است كه در سالهای اخیربه دليل عدم بارش باران و برف اين چنين نمي باشد.
در اين شهر به دليل عدم وجود درياچه در نزديكيهاي اين شهر رطوبت وجود ندارد. درجه حرارت در تابستان 30- 35 مي باشد و در زمستان به 20- نيز مي رسد.
وسعت اين شهر حدود 52 كيلومتر مي باشد و وسعت شهري حدود 6 كيلومتر است كه از شرق به رودخانه خشك و طرف غرب به چاههاي كشاورزي ، از شمال به پمپ بنزين و از جنوب به دوراهي عيون آباد بهمن متصل مي گردد.

برگشت به فهرست

 

اشتغال:


در اين شهر حدود 30% در بخش كشاورزي و دامداری، 45% در بخش خدمات و حمل و نقل و کسبه و 25% در بخش صنعتی و اداری  و یاديگر مشاغل مشغولند. ازنظر اقتصادي اين شهر بر دو بخش خدمات و كشاورزي تكيه بيشتري دارد.و همچنین شغل اکثریت زنان در این شهر خانه داری و یا قالی بافی سنتی در کنار خانه داری می باشد که البته این کار در گذشته بیشتر مشهود بوده و در بخش کشاورزی و دامداری نیز زنان در فصلهایی از سال در امور مختلف به مردان کمک می کنند .

برگشت به فهرست

 

مساحت ، زیربنا و سرانه :


اين شهر حدود 420/177/3 متر مربع مي باشد كه از اين مقدار 970/226/1 متر مربع سطوح خالص شهري و 450/950/1 متر مربع سطوح ناخالص  مي باشد. مساحت واحد مسكوني به صورت متوسط 318 متر مربع، مساحت حريم شهر حدود km /52 مترمربع و مساحت محدوده قانوني شهر حدود km 6 به طول 4200 متر و عرض 1430 متر مربع مي باشد. سرانه هر نفر باتوجه به بودجه سال 85 حدود 4300 ريال مي باشد. شهر بهمن با 78 مزرعه تابع، 10 مكان مستقل و 12 نقطه فرعي با كد منطقه 14010302 مي باشد و اطراف شهر بهمن كوههاي سربرافراشته قرار دارد.

برگشت به فهرست

 

 

وضعيت راهها و آب و هوا:


در اين شهر كليه راههاي ارتباطي اسفالته و شوسه بوده و داراي آب و هوايي معتدل كوهستاني مي باشد.

برگشت به فهرست

تفرجگاه ها و سرحدات و :


تفرجگاه هاي باصفای این منطقه شامل: تل آسیاب وباغهای اطراف ، دولت آباد ، باز بچه ، شولومک ، فتح آباد ،عباس آباد ، گليك، سرگز ، نجف آباد ، صادق آباد ، عيون آباد، لانا ، دوگردو ، قره قان ، چشمه چنار، سنجدگل ، کِوِلار ، شارباده ، بیدلم ، فاضلو ، شارباده ، کالمسنه ،بارگوه و تقریبا تمام چشمه ها و مناطق سرسبز در سرحدات که شامل اران ، بابا شیخ احمد ، قپکی خواه ، آخار باخار ، کمینگاه ، بالغلی ، شاکون ، کَلوان ،شبیت زار ،رزک ، خسرو شیرین ، محمد آباد ، خرگوشی ، باغ مورت ، ساریتن ، بلبلی ، چشمه های کرکر ، مي باشد و داراي تل 4 سنگي كه به قبل از اسلام و بهرام گور وساسانيان مي باشد.

طبیعت بهاری این مناطق بسیار زیبا و دلنشین می باشد و در هوای بهاری اش نغمه بلبل دستان و مرغ حق و اواي قمري و بلدرچين و در كوهها صداي گرم كبك و تيهو و در ميان گندم زار ها اواي بلدرچين و زمزمه دهقان زحمتكش به گوش مي رسد.

برگشت به فهرست

 

 

اداره ها و مراکز خدماتی:

 شهرداري و شورا ، اداراه جهاد كشاورزي،اداره آبفا، دفتر پست ، دفتر كميته امداد ، اداره مخابرات ، مجموعه بهداری ، یک واحد جايگاه سوخت ، شركت تعاوني روستايي ، شركت تعاوني دامداران ، شركت تعاوني ميثاق فرهنگ ، حوزه مقاومت قدس بسيج ، پاسگاه نیروی انتظامی ،شورای حل اختلاف ، پست توزیع برق فشارقوی ،6 واحد بانك و صندوق قرض الحسنه كه شامل : بانك ملي ، صادرات و كشاورزي ، صندوق امام زمان(عج) ، صندوق حضرت امام زادگان احمد و جعفر (ع) می باشد.  

برگشت به فهرست

 

مراکزآموزشي شامل:

2 واحد دبيرستان دخترانه و پسرانه، 3 مدرسه راهنمايي، 9 مدرسه ابتدايي ، مهدكودك ، مركز يادگيري و باز توانی کودکان استثنائی ،مجموعه فنی

حرفه ای و همچنین آموزشگاه آزاد کامپیوتر شیفتگان ویژه خواهران

 

برگشت به فهرست

 

اماکن متبرکه و مراکز فرهنگی و مذهبی

1. آستانه مقدس حضرت امام زاده گان احمد و جعفر(ع)و مجموعه فرهنگی آن
2. مساجد : شامل دو مسجداست که یکی مسجد جامع ودیگری مسجد ولیعصر می باشد .
3. حسینیه ها: شامل چهار حسینیه است که یکی حسینیه حضرت ابا عبدا... (ع) ودیگری حسینه حضرت قمر بنی هاشم(ع) وحسینه حضرت علی اکبر (ع) و حسینه حضرت علی اصغر(ع) می باشد .
4. پنج هیات مذهبی  که عبارتند از : هیات اباعبدا..(ع) ،هیات قمر بنی هاشم (ع) ، هیات علی ابن موسی الرضا (ع)، هیات حضرت علی اکبر(ع)و هیات علی اصغر(ع).
5. نهادها و مراکز فرهنگی که عبارتند از :استاديوم ورزشي ، دارالقران جواد الائمه، انجمن ميراث فرهنگي ، و يك واحد كتابخانه عمومي ، خانه فرهنگ ،کمیسیون امور بانوان ،امورفرهنگی بسیج و پایگاه مقاومت ام البنین بسیج خواهران می باشند.

برگشت به فهرست

****************************************************************************

 

بروز شده در تاریخ : 93/1/15ادامه مطلب
 
منوی صفحات
 
 
 

 

: منابع

شهرداری شهر بهمن

اداره اوقاف آباده

تحقیقات محلی

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آباده می باشد
.هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد
کانون فرهنگی هنری امام زاده گان احمد و جعفر شهر بهمن
التماس دعا