به سایت امامزادگان احمد و جعفر شهر بهمن خوش آمدید ********** منتظر دریافت پیشنهادات و انتقادات و نظرات شما عزیزان هستیم ********** با تشکر التماس دعا
شجره نامه امام زادگان احمد و جعفر (ع)و

فهرست مطالب

1. پیش گفتار

2. شجره نامه

3. بیان چگونگی شهادت

پیش گفتار

در شهر بهمن از توابع شهرستان آباده دو بزرگوار از سلاله رسول اکرم (ص) بنامهای حضرت احمد و حضرت جعفر فرزندان حضرت امام زین العابدین حضرت موسی بن جعفر (ع) مدفون می باشند . به برکت وجود این دو بزرگوار هر سال عده کثیری از عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت از نقاط مختلف کشور بخصوص از مناطق اقلید و ابرکوه و سرحدات آباده و اصفهان و شیراز و ... بقصد زیارت راهی این محل می شوند و در مناسبتهای مختلف سال مانند ایام عاشورا و تاسوعا ، 28 صفر (سالروز رحلت پیامبر و شهادت سبط اکبر حضرت امام حسن (ع) و ثامن الائمه حضرت امام رضا (ع) ) و روز بیست و یکم ماه رمضان مردم مومن عزادار با دسته جات و هیئت های خود به زیارت این بزرگواران می شتابند ، و مراسمی با شکوه برگزار می نمایند که شاید در منطقه بی نظیر باشد  و هر کس یکبار در این مراسم شرکت نماید سعی دارد که هر سال نیز در این مکان حضور یابد . براستی بقاع متبرکه بخصوص بقعه این بزرگواران محلی برای تسکین آلام و پالایش روح انسانها می باشد و محلی است که در آن لحظاتی فطرت وجود انسان را با خالق وجود یعنی الله مرتبط می سازد و از خود بیخود می گرداند و به چیزی جز خالقش نمی اندیشد و در ابنجاست که احساس سبکبالی و آرامش روح می نماید . انسان مومن موقعی که به محل مرقد این بزرگواران تشرف حاصل می کند با عشق و علاقه ضریح مطهرشان را در آغوش گرفته بی اختیار اشک شوق از گونه هایش سرازیر شده و راز درون خود را با خالق زیر لب زمزمه کرده و گویی جسم و روح خود را شستشو می دهد تا تأثیرات نامطلوب گذشته را از آن بزداید .آری انسان مومن و عاشق به اهل بیت عصمت و طهارت با تمسک به فرمایش نبی اکرم (ص) که فرمودند : انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی ، با الهام گرفتن از راهنماییهای اهل بیت و عمل بدستورات آسمانی قرآن برای وصول به سعادت ابدی تلاش می کند .
بهمن در زمان قدیم به حسین آباد مشهور بوده و بخشی از آن هنوز بنام حسین آباد بهمن معرفی می شود و در آن دو بزرگوار از سلاله پاک رسول اکرم (ص) به نامهای حضرت احمد و حضرت جعفر (ع)مدفونند


 

 

شجره نامه

شجره نامه حضرت امام زاده احمد و جعفر (ع) به شرح زیر است  :

1. حضرت امامزاده احمد بن حسین بن اسمعیل بن محمد بن عبدالله بن حضرت امام زین العابدین (ع )و

2. حضرت امامزاده جعفر بن محمد بن موسی بن عبدالله بن حضرت امام موسی الکاظم (ع )و

 

بیان چگونگی شهادت امام زاده گان


بر اهل بصیرت پوشیده نیست ، زمانی که حضرت ثامن الحجج حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام ازطرف مأمون به ولایت عهدی برگزیده شدند ،مدتی بین آن حضرت و اخوان و اقاربشان جدائی افتاد و آنها طی نامه ای از محضر امام و خلیفه اجازه خواستند به سوی طوس حرکت نمایند ، هنگامی که این سادات حسنی و حسینی وارد ایران شدند جاسوسان به مأمون خبر دادند که اگر این سادات به طوس برسند مسلماً خطر بزرگی برای خلافت خواهند بود لذا مأمون به فکر چاره افتاد و طی نامه ای به همه حاکمان بلاد دستور داد که از حرکت آنان به سوی خراسان ممانعت نموده و آنها را مجبور به بازگشت کنند ، سادات بنی هاشم که از طریق بصره و کویت و اهواز و بوشهر به فارس رسیده بودند در بین راه با لشکر 4000 هزار نفری قتلغ خان (حاکم شیراز ) روبرو شدند ، قتلغ خان که مردی سختگیر و قسی القلب بود راه را بر آنها بست و مانع از حرکتشان به سوی مقصد شد . آنها نامه استیذان خلیفه را نشان دادند و گفتند این گذر نامه بدستور خلیفه صادر شده لکن قتلغ خان نپذیرفت و گفت دستور ثانوی رسیده که از ادامه حرکت شما بسوی طوس جلوگیری شود و   که به محل خود مراحعت نمایید .
حضرت احمد بن موسی با سایر برادران و همراهان مشورت کردند و چون هیچ کدام حاضر به بازگشت نشدند جنگ سختی بین دو طرف درگرفت و تعدادی از امامزادگان به شهادت رسیده و یا مجروح شدند . حضرت احمد بن موسی (ع) صلاح دیدند خود و اقوام از بیراهه بطرف شیراز راه را ادامه دهند و به همراهان فرمودند چون دشمن در تعقیب ماست باید با لباس  و پراکنده برویم ، از طرفی قتلغ خان نیز به مأموران خود دستور داد تا امامزادگان را تعقیب و در هر جا به آنها رسیدند دستگیر و یا به قتل برسانند . معاندین به محض مواجه شدن با امامزادگان آنها را به شهادت می رسانند و این دو بزرگوار که از طرف اقلید و سرحدات به طرف آباده رهسپار بودند در حال استراحت در کنار آب قنات حسین آباد بهمن بوسیله ایادی حاکمان ظلم و جور به شهادت می رسند .  

   
والله اعلم ، لعنت الله علی القوم الظالمین

 

           
عزیزان می توانند جزئیات بیشتر را درمورد بزرگواران در صفحات مربوطه دیگر مطالعه فرمایند .

 

برگشت به فهرست

*******************************

نوشته شده در تاریخ : 92/ 2
 
منوی صفحات

: منابع

اسناد اداره اوقاف آباده

کتاب گوهران تابناک

:نوشته

آقای سید حسین

هاشمی تبار بید گلی

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آباده می باشد
.هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد
کانون فرهنگی هنری امام زاده گان احمد و جعفر شهر بهمن
التماس دعا