به سایت امامزادگان احمد و جعفر شهر بهمن خوش آمدید ********** منتظر دریافت پیشنهادات و انتقادات و نظرات شما عزیزان هستیم ********** با تشکر التماس دعا
آثار و مطالب ارائه شده

قمه زنی و فتوای علما ، احکام عزاداری مطابق با فتاوای حضرت آیت ا... خامنه ای

قمه زنی چرا؟

مگر نه این است که در نوحه ها و عزاداریها ادعا می کنیم حسین جان عاشقت هستیم ، ما پیرو ولایتیم ، مگر نه این است که امام حسین برای مبارزه با جهل و عزت و سربلندی اسلام قیام کرد ، مگر ما به وجود امام زمان خود حضرت مهدی (عج) ایمان نداریم ، مگر در احکام شرعی که به آن اعتقاد داریم و خود را شیعه می نامیم نباید به در زمان غیبت به نظر علما و فقها و مراجع تقلید شیعه عمل کنیم ؟
آیا عملی را که هجو رسانه های ضد اسلامی و دشمنان از آن بعنوان وحشی بودن مسلمانان و مسخره کردن اسلام استفاده می کنند و در بوغ و کرنا می کنند حرام نیست ؟
شاید در قدیم از نظر بعضی علما در صورت بدون ضرر بودن به نفس بدون اشکال اعلام شده ولی قمه زنی در این زمان ممنوع و حرام شده و بی اعتنایی به فتوای ولی امر مسلمین و علما در حقیقت بی اعتنایی به امام زمان می باشد اگر غیر این است پس فرق ما با اهل کوفه در چیست ؟

بايد توجه داشت که در مواردي که ولي فقيه به موردي حکم کند براي کليه مکلفين ، حتي کساني که از ايشان تقليد نمي کنند واجب است که آنرا اطاعت کنند و در صورتي هم که از ايشان تقليد نمي کنند واجب است که آنـرا اطاعت کنند  . در صورتي هم که فتواي مرجع تقليد فرد و حکم ولي فقيه خلاف يکديگر باشد به يقين حکم ولي فقيه مقدم و مخالفت با آن حرام مي باشد

فتوی چند تن از علما در مورد قمه زنی :

حضرت امام خميني ( ره ):

" در وضع موجود قمه نزنند و شبيه خواني اگر مشتمل بر محرمات و موجب وهن مذهب نباشد مانع ندارد ، اگر چه روضه خواني بهتر است و عزاداري براي سيد مظلومان از افضل قربات است . "

آیت الله خامنه ای(دام ظلّه):
آیا قمه زدن بطور مخفى حلال است یا اینكه فتواى شریف حضرت عالى عمومیت دارد؟

قمه زنى علاوه بر اینكه از نظر عرفى از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمى‏شود و سابقه‏اى در عصر ائمه «علیهم السلام» و زمانهاى بعد از آن ندارد و تأییدى هم به شكل خاص یا عام از معصوم «علیه السلام» در مورد آن نرسیده است، در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب مى‏شود بنابراین در هیچ حالتى جایز نیست
. (رساله  اجوبه، سوال 1461 )

آیت الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):
قمه زنی قطعا حرام است و باید از انجام اعمالی که موجب وهن مذهب و یا آسیب به بدن می شود اجتناب کرد .

حضرت آيت اله العظمي خويي:
 در صورتی که موجب ضرر معتدابه ، یا هتک و توهین به مذهب باشد جایز نیست.

حضرت آيت اله العظمي سيد محسن حکيم :
فرزند ايشان نقل نموده اند که پدر بزرگوارشان دائماً مي فرمودند  : " مسئله قمه زني ، غصه و اندوهي در گلوي ماست . "

حضرت آيت اله العظمي اراکي  :
"دستور ولي امر مسلمين مبني بر جلوگيري از اعمال خرافي در عزاداري محرم ، لازم الاطاعه است ."

حضرت آيه الله العظمي نوري همداني  :
ايشان در  7 محرم الحرام 1415 طي فتوايي رأي به حرمت قمه زني داده اند . در قسمتي از اين فتوا چنين آمـده است : " از آنجا که مکتب سالار شهيدان حضرت ابي عبدالله مکتب امر به معروف و نهي از منکر و چشمه جوشان ارزشهاي اسلامي است ... لذا لازم است عزاداران محترم و متعهد بجاي اينکه قمه را بر فرق خود بکوبند در فکر آن باشند قمه را بر سر دشمنان اسلام که اراضي آنان را اشغال و در فکر تضعيف آنان مي باشند و منابع آنان را غارت و بالاخره هر روزي با ترفند جديدي حيات اسلامي آنها را به مخاطره مي اندازند بکوبند . "

حضرت آيت اله العظمي تبريزي  :
 عزاداري بايد طوري باشد که موجب وهن شيعه بر شيعه نباشد . داخل بودن اين اعمال در عــزاداري امـام حسين ( ع ) جاي تأمل دارد .

حضرت آيت اله العظمي فاضل لنکراني  :
از هر نوع عمل که جنبه توجيه پذيري ندارد و موجب سوء استفاده مغرضان و موجب وهن مذهب مي شود بايد اجتناب کرد  ... پيداست در اين شرايط مسئله قمه زني نه تنها موجب گرايش و علاقه بيشتر علاقه مندان به مکتب امام حسين ( ع ) نمي شود بلکه به علت عدم قابليت پذيرش و نداشتن هيچ گونه توجيه قابل فهم مخاطبين نتيجه سوء بر آن مترتب خواهد بود . لذا لازم است شيعيان علاقمند به مکتب آن امام از آن خودداري کنند و چنانچه در اين مورد نذري وجود داشته باشد نذر ، واجد شرايط صحت و انعقاد نيست .

حضرت آيت اله العظمي مظاهري  :
چون مقام معظم رهبري فرموده اند که در عزاداريها قفل و قمه زدن و مانند اينها نباشد ، پيروي از امر ايشان بر همه واجب است . "

حضرت آيت اله العظمي مکارم شيرازي  :
ايشان در پاسخ به سئوالات مختلف مردم درباره وظائف مسلمانان در ايام عاشورا و مراسم عزاداري جوابيه اي صادر کردند که در بخشي از اين جوابيه چنين آمده است  :
" ... در اينجا لازم مي دانم همه برادران و خواهران ايماني را به چند نکته توجه دهم  :
 1- همه بايد بکوشند با خلوص نيت در اين مراسم شرکت کنند  .
2-  برادران و خواهران ايماني بايد خلوص اين مراسم را از اموري که مخالف شرع اسلام و دستورهاي پيشوايان بزرگ دين است حفظ کنند و از هر کاري که بهانه بدست دشمنان مي دهد پرهيز کنند ، مانند قمه زدن و قفل در تن کردن و امثال آن که مقام معظم رهبري به آن اشاره داشتند  .
3 - بايد توجه داشت که هدف امام حسين ( عامر به معروف و نهي از منکر بود و بر همه عاشقان آن حضرت لازم است که اين امر در فريضه الهي و قرآني را زنده نگهدارند

حضرت آيت اله العظمي سيد کاظم حائري  :
از آنجا که قمه زني و بعضي اعمال شبيه به آنان ذاتاً موجب تخريب وجهه اسلام و تشيع مي گردد ، بر همگان واجب است که از اوامر ولي امر مسلمين حضرت آيت اله خامنه اي که در اين مورد موضع گيري صريح و روشني نموده اطاعت کنيم . "

حضرت آيت اله العظمي سيستاني  :
بايد از کارهايي که عزاداري را خدشه دار مي کند اجتناب شود  .

حضرت آيت اله صافي گلپايگاني  :
در موردي که موجب وهن مذهب شود از آن خودداري گردد  .

آيت اله مشکيني  :
امور مذکوره فوق بنفسه در شرع اسلام مورد اشکال و بلکه بعضي از آنها ذاتاً محرم است  . مسلمين بايد از وارد کردن آنها در مراسم تعزيه حسين ( ع ) جداً خودداري نمايند ...

آيت اله جوادي آملي  :
چيزي که مايه وهن اسلام و پايه هتک حرمت عزاداري است جايز نيست ، انتظار ميرود از قمه زني و مانند آن پرهيز شود . "

آيت اله سيد محمود شاهرودي  :
در کيفيت برگزاري مراسم عزاداري ، سه شرط را بايد مد نظر قرار داد  :
1- آنچه موجب ضرر به شخص برگزار کننده و يا ديگران نشود و اين شرط را هر مکلفي مي تواند تشخيص دهد  .
2- آنکه موجب وهن دين و مکتب تشيع و يا جامعه اسلامي نباشد  . 
3- آنکه متناسب با روح اسلام و ارزشهاي متعالي مکتب اهل بيت ( ع ) باشد و با احکام و تعاليم حقه آنان منافات نداشته باشد . "

آيت اله ابوالقاسم خزعلي  :
آنچه رئيس مسلمين بفرمايد لازم الاتباع است چون هم از فقه و هم از اوضاع جهاني اطلاع دارند . "

آيت الله احمد جنتي  :
بر ماست که عزت شيعه را حفظ کنيم آنچه بهانه بدست دشمن دهد و مايه وهن پيروان علي ( ع ) گردد گناه است . اطاعت از مقام ولايت نيز واجب است . "

آيت اله محمد مومن  :
اطاعت احکام ولي فقيه واجب است . "

آيت اله علي اکبر مسعودي  :
اوامر ولي فقيه لازم الاتباع و احکام صادره واجب الاطاعه مي باشد . لذا بر مومنين واجب است از امور مذکوره جداً خودداري کنند . "

آيت اله اسماعيل صالحي مازندراني  :
از منابع فقه ... جواز و اباحه قمه زني در مراسم عزاداري سالار شهيدان مستفاد نمي گردد بلکه مقتضاي ادله و عناوين ثانويه حرمت و عدم جواز است . لذا اجتناب از آن واجب و لازم است . "

آيت اله ابراهيم اميني  :
با اينکه عزاداري براي سرور سالار شهيدان يک عبادت و موجب تقرب به خداي سبحان است ولي اولاً : امور مذکور در بين عرف مردم به عنوان عزاداري مرسوم نيست و حکم به استحباب و مشروعيت آنها بدون وجه است . ثانياً: در اوضاع و شرايط کنوني جهان امروز از خرافات به شمار مي رود و موجب وهن شيعه مي باشد . ثالثاً : اطاعت از ولي امر مسلمين بر همه شيعيان و پيروان ولايت فقيه لازم و مخالفت با آن حرام است . "  

آيت اله سيد جعفر کريمي  :
اقامه عزاي حضرت سيد الشهداء و اصحاب با وفايش از اعظم قربات الي الله تعالي است ولي انجام امور فوق الاشاره به نام عزاداري که در زمان حاضر موجب وهن مذهب در انظار عموم و اتهام خرقه ناجيه اثنا عشريه به جماعت خرافي است به هيچ وجه صورت شرعي ندارد و ... "

آيت اله سيد محمد ابطحي  :
اقامه عزاداري سيد مظلومان از افضل طاعات است و از کارهايي که موجب وهن مذهب است بايد اجتناب شود و آنچه که ولي فقيه دستور داده اند واجب الاتباع مي باشد . "

آيت اله سيد محسن خرازي  :
در امور فوق الذکر اطاعت و پيروي ازولي فقيه و حاکم اسلامي لازم و واجب است . "

آيت اله محسن حرم پناهي  :
اطاعت از احکام ولي فقيه واجب است . "

آيت اله مهدي روحاني و آيت اله علي احمدي  :
چون اعمال شيعه موردتوجه و مداقه است بايد از امور ياد شده که باعث وهن مذهب است جداً اجتناب کرد ... "

آيت اله حسن تهراني  :
در وضع کنوني اموري که از مذکورات ، موجب وهن مذهب شيعه است جايز نيست و ... "

آيت اله احمد آذري قمي  :
"آنچه را که مقام معظم رهبري موجب وهن به مذهب تشخيص داده اند به عنوان حکم ولي فقيه حرام و سر پيچي از اطاعت مقام معظم رهبري گناه کبيري است ... "

آيت اله محمد يزدي  :
بدون ترديد مذکورات در سئوال و امثال آن جزءبدع و موجب وهن مذهب است و اطاعت از حکم ولي امر مسلمين بر همه لازم و تخلف از آن معصيت و گناه است و متخلف معاقب خواهد بود ." 

آيت اله سيد حسن طاهري  :
اقامه عزاي حضرت سيد الشهداء از اعظم قربات الي الله است ولي در وضع کنوني امور فوق باعث وهن مذهب است و بايد از انجام آنها خودداري شود و ... "

آيت اله عباس محفوظي  :
اقامه عزاداري حسين بن علي ( ع ) از افضل طاعات است و از آنچه که موجب وهن است بايد پرهيز شود و اطاعت ولي امر مسلمين لازم مي باشد . "

آيت اله رضا استادي  :
با توجه به بيانات مقام معظم رهبري در مراسم عزاداري از شيوه هايي استفاده کنند که تعظيم شعائر الله باشد و از کارهايي که موجب وهن مذهب است جداً خودداري نمائيد . "

آيت اله حسين راستي کاشاني  :
اقامه عزاي حضرت ابي عبداله ( ع ) از افضل قربات الي الله تعالي است و از هر امري که موجب وهن اسلام و دست آويز دشمنان اسلام است اجتناب کنند و به فرموده ولي امر مسلمين حضرت آيت اله خامنه اي از قمه زدن و قفل به بدن زدن اجتناب نمايند . "

آيت اله احمدي ميانجي  :
عملي که موجب وهن مذهب شود جايز نيست و اطاعت از ولي امر مسلمين واجب است . "

آيت اله شرعي  :
" ... قمه زني و قفل زني و امثال آنها يک فرآيند ناموزون و موجب وهن مکتب عاشورايي است در اين ارتباط واجب است فرمان و حکم ولي امر مسلمين جهان را اطاعت کنند . "

آيت اله ملکوتي  :
عزاداري حضرت سيدالشهداء بايد لايق و شايسته آن امام بزرگوار باشد و موجب وهن و تضعيف اسلام و مذهب تشيع نباشد و ... "

آيت اله مقتدايي  :
" ... اموري که امروز موجب وهن به اسلام و تضعيف عقايد مسلمين مي گردد شرعاً حرام و مسلمين بايد از آنها خودداري نمايند علاوه بر اين با تشخيص موضوع و اعلام حکم بر حرمت قمه زدن و نظاير آن از طرف رهبر معظم انقلاب ولي امرمسلمين حضرت آيت اله خامنه اي ، اطاعت از معظم له برآحاد مسلمين واجب و تخلف از آن حرام است . "

آيت اله محمدي گيلاني  :
هر آنچه که مايه وهن شريعت اسلام است طبعاً حرام و خصوصاً اگر مورد نهي ولي امر مسلمين است بر عموم اطاعت از آن واجب است . "

آيت اله موسوي تبريزي  :
عزاداري روزهاي محرم و صفر از بهترين عبادات و قربات است و هر عملي که موجب وهن اسلام و قيام مقدس حضرت اباعبداله باشد حرام است  اطاعت از حکم ولي امر مسلمين واجب و لازم است  . "

آيت اله جناتي ، آيت اله بني افضل ، احزاب و گروههاي مختلف ، حزب اله و مجلس اعلاي شيعيان لبنان ، مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق ، مجلس خبرگان رهبري و مجمع تقريب مذاهب اسلامي نيز طي بيانه اي ضمن حمايت از بيانات مقام معظم رهبري و ولي امر مسلمين در خصوص حرمت قمه زني ، اطاعت از اوامر معظم له را واجب دانسته اند  .

دانلود فایل احکام عزاداری مطابق با فتوای حضرت آیت ا...خامنه ای توسط حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده

منابع :

نماینده ولی فقیه در سپاه

پایگاه اطلاع رسانی و نشر آیت ا... خامنه ای

سایتهای اطلاع زسانی مراجع مختلف

سایت تبیان

 

******************************** 

 

 

 

نوشته شده در تاریخ : 93/8/13 ادامه مطلب
 
منوی صفحات
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آباده می باشد
.هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد
کانون فرهنگی هنری امام زاده گان احمد و جعفر شهر بهمن
التماس دعا