به سایت امامزادگان احمد و جعفر شهر بهمن خوش آمدید ********** منتظر دریافت پیشنهادات و انتقادات و نظرات شما عزیزان هستیم ********** با تشکر التماس دعا
وقفیات و امور وقفی

مقام معظم رهبري (مد ظله العالي)
« فرهنگ وتاريخ ما وامدار واقفاني است كه جهان را به دور از فقر وجهل ومحروميت مي خواستند »

اماكن زيارتي ومذهبي شهرستان آباده
اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان آباده در سال 1289 هجری شمسی به نام اداره معارف ، اوقاف وصنایع مستظرفه در آباده با ریاست مرحوم میرزا مهدی شیخ الاسلام راه اندازی گردید وامور مناطقی چون سمیرم(اصفهان) ، ابرکوه (یزد) ،اقلید ، بوانات و خرمبیداستان فارس  را که جزء محدوه آن روز شهرستان آباده می بود را مدیریت می کرد وهم اکنون امور مربوط به شهرستان خرمبید به عهده این اداره می باشد.
این شهرستان دارای
319 موقوفه با 668 رقبه می باشد که مساحت کل موقوفات آن بالغ بر 218000 متر مربع به ارزش تقریبی 85 میلیارد ريال می باشد مهمترین مصارف عایدی از موقوفات صرف اجرای نیات آن خیر اندیشان می شود که اهم نیات آن عزاداری وروضه خوانی سید وسالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) می باشد ونیاتی چون کمک به مستمندان ویتیمان ، ساخت درمانگاه ،کمک به بیماران بی بضاعت ، خیرات ومبرات وترویج فرهنگ ومعارف قرآنی و... در موقوفات آن دیده می شود.


معرفي موقوفه درمانگاه شبانه روزي امام سجاد (ع)

درمانگاه امام سجاد

موقوفه درمانگاه شبانه روزي امام سجاد (ع) در تاریخ 23/06/1389 هجری شمسی توسط زوج خیراندیش جناب آقای دکتر محمد حسین توکل وسرکار خانم دکتر رستگار و همچنين خواهر گراميشان سركار خانم زهره توكل بانیت کمک به بیماران نیازمند ازقبیل خرید دارو وکمک هزینه درمان ، کمک هزینه جهیزیه برای دختران ایتام ، وهزینه های ضروری مسجد امام سجاد (ع) شهر آباده و همچنين روضه خواني حضرت سيدالشهداء (ع) وقف نموده شده است .
این درمانگاه هم اکنون بصورت شبانه روزی با 17 پزشک وپرستار مشغول به فعالیت وخدمت رسانی می باشد که از مراکزمهم طرح پزشک خانواده در شهرستان نیز می باشد .
در معرفی آقای دکتر محمد حسین توکل واقف خیر خواه ونیک اندیش همین بس که وی از چهره های شناخته شده فرهنگی ودوست داشتی دوران دفاع مقدس می باشد که با خواندن سرود « مادر » درآن دوران باعث تسکین دردها وآلام ملت صبور وولایی وتهییج سربازان دلیر اسلام در جبهه های حق علیه باطل شد وامروز بار دیگر در مقام یک پزشک وبا نیت آسمانیش نام  خود را تا ابد بر دل تاریخ  اين سامان ثبت کرد.شايان ذكر است اين درمانگاه در ايام نوروزبصورت شبانه روزي با پزشكان وپرسنل مجرب  آماده ارائه خدمات به بيماران محترم مي باشد.
آدرس درمانگاه : خيابان امام خميني (ره) نبش ميدان شهيد آيت الله منتظري كوچه 53 پلاك 8 تلفن تماس    44336033-071


معرفي امامزادگان احمد وجعفر (ع) شهر بهمن

امام زادگان احمد و جعفر


مرقد مطهر امامزادگان احمد وجعفر (ع) در 12 كيلومتري جنوب غربي شهر آباده در شهر بهمن قرار دارد اين امامزادگان جليل القدر همچون ديگر  امامزادگان والا مقام داراي فضيلت ، كمالات معنوي ، مراتب ومدارج علمي ومعنوي وپيروي از آباء گرامي خود سرامد روزگار وشهره آفاق ومورد اشاره پاكان وزبدگان جهان وملجا خاصان ومخلصان دربار الهي بوده اند وآثار وخير وبركات بيشماري از قبور منور انان بروز كرده وموجب توجه كاروان دل ها به سوي حق وحقيقت گرديده است . اين دو امامزاده واجب التعظيم  از فرزندان امامین همامین سید الساجدین علی بن الحسین (ع) وموسی بن جعفر (ع) می باشند این دو بزرگوار همراه با کاروانی که به سرپرستی حضرت احمد بن موسی (شاه چراغ) (عليه السلام) بود وارد ایران شدند وبعد از فرمان آن حضرت مبنی بر متفرق شدن شبانه سادات وارد منطقه آباده شدند ایشان در بیرون قلعه حسین آباد شهر بهمن جهت استراحت نزول اجلال می کنند که توسط ایادی قتلغ خان حاكم فارس شناسایی وبه شهادت می رسند ومردم محل با تدفین وتشیع این امامزادگان جلیل القدر میزبان ابدی برای میهمانان آسمانی خود می شوند
اکنون نیز به همت اداره اوقاف وامور خیریه محل ، هیئت امنای امامزادگان  وهمچنین خیرین زیارتگاهی با شکوه با امکاناتی مناسب اعم از (زائر سرا ،فضاي سبز ، حمام ، سرويس هاي بهداشتي و...)در میان باغی مفرح با گلدسته ها وگنبدی فیروزه ای برافراشته شده است که هرساله خیل عظیمی از زائران وگردشگران مذهبی را به سمت خود سوق می دهد.


معرفي امامزاده سيد علي (ع) ايزدخواست

امام زاده سید علی

در 65 کیلومتری شمال شهرستان آباده در مسیر جاده اصلی اصفهان – شیراز ودر قسمت بلندای شهر ایزد خواست نوری از خدا بر آسمان خود نمایی می کند که با تمام سادگی وبی آلایشی ساختمانش طعنه به برج وباروی قلعه 2000 ساله ایزد خواست می زند شاید هر گز نتوان چنین صحنه ای را در هیچ گوشه ای از این مرزو بوم با این تقابل فرهنگ به چشم دید دره ای که یک طرف آن قلعه بزرگ دوره ساسانی ودر طرف دیگر آن امامزاده ای از سلاسه پاک امام موسي كاظم (ع) خود نمایی می کند دو فرهنگ ومکتبی که تفاوت از زمین تا آسمان است حکومتی که دودمانشان به دست همین مکتب وتفکر اسلامی فروریخت واکنون این چنین سر بر آستان این بزرگوران به زمین می ساید. 
امام زاده سید علی (ع) معروف به گل سرخ از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد که از مدینه به قصد دیدارحضرت  امام علی بن موسی الرضالمرتضی (ع) به سمت خراسان حرکت می کند اما در مسیر راه در ایزدخواست توسط مأموران حکومت عباسی  دستگیر وبه شهادت می رسد.  
ساختمان اين امامزاده در وسط قبرستان ونزدیک لبه غربی دره واقع شده در قدیم به صورت سردابی بوده که بعد از چند قرن ساختمان گنبد آن به دستور سلطان محمد خدابنده ساخته می شود.وهم اكنون طرح جامع ساختمان اين امامزاده واجب التعظيم آماده وبه فضل خداوند در آينده اي نزديك عمليات عمراني ان آغاز مي شود. 
همچنين این امامزاده دارای امکاناتی از قبیل آشپز خانه ، زائر سرا ، سرویس بهداشتی ، حمام و فضای سبز می باشد که همه ساله پذیرای خیل عظیم مسافران وزائران محترم از سراسر نقاط کشور بویژه در ایام تعطیلات نوروز و محرم وصفر مي باشد.

معرفي امامزاده سيد محمد شورجستان

امام زاده سید محمود

در30 کیلومتری شمال شهرآباده درمسیر جاده اصلي آباده - اصفهان روستای شورجستان قرار دارد که آثار وشواهد وموقعیت مکانی آن حاکی از قدمت تاریخی آن می باشد که به دوران قبل از اسلام می رسد این روستا اگر چه دارای جاذبه های چندانی نیست لیکن گوهری گرانبها از خاندان عصمت وطهارت در خود نهان دارد که موجب معروفیت وشناخت در منطقه گردیده است امامزاده ای جلیل القدرمعروف به سیدمحمد(ع) که نسب آن به امام زین العابدین علیه السلام امام چهارم شیعیان میرسد. ظهور فضائل وکرامات ومعجزات باهرات آن وجود مقدس، همچون خورشید در آسمان شهود نور افشانی می کند وپرتو آن چون انوار عالمتاب است واز اثبات وشهود مستغنی است که آفتاب آمد دلیل آفتاب وبی شک در اثر آن است که شیفتگان ومحبان بسیاری از نقاط دور ونزدیک به زیارتش آمده جبین ارادت برآستان  پاکش می سایند چه حاجات که می طلبند وچه معجزات که می بینند واندکی از آن ظاهر ومشهود بر ما معلوم وبسیار مکتوم است واين چنين بود شهره اش بر عالم  تا آنجا كه صندوقي بس زيبا بنا به سفارش حاکم سبزوار در ماه شعبان سال 772 هجری قمری ساخته وبه این روستا آورده ونصب گردیده که یقینأ زيارت این امام زاده واجب التعظيم وشناخته شده در آن دوران هم از رونق خوبی برخوردار بوده است.
در كنار جاده اصلي قرار گرفتن ،وجود زائر سرا ، آشپز خانه ، حمام ، آبگرم وسرويس هاي بهداشتي از امكانات موجود اين امامزاده جليل القدرجهت خدمت رساني به زائران ومسافران گرامي مي باشد.


معرفي امامزاده سلطان ابراهیم (ع) مشهور به شهداء خرمی

امام زاده شهدا خرمی

امامزاده  ابراهيم (ع) مشهور به شهداء (ع) از نوادگان حضرت امام حسن مجتبي (ع) در6 كيلومتري جنوب غربي صفاشهر حدفاصل شهر خرمي به روستاي دیدنی و گردشگری قصر یعقوب قرار دارد بنايي تاريخي وزيباي اين بقعه مربوط به آثار شاهان آق قوينلو يا از بناهاي سلطنت امير تيمور در فارس ومربوط به قرن نهم هجري مي باشد با توجه به ثبت ملي ساختمان اين امامزاده واجب التعظيم فعاليت هايي در خصوص آماده سازي واجراي عمليات عمراني طرح جامع آن از طرف اداره اوقاف وامور خيريه شهرستان آباده صورت گرفته است.

امامزاده سلطان سید احمد  (ع) معروف به امامزاده بابا شیخ احمد

امامزاده سلطان سید احمد

امامزاده سلطان سید احمد (ع) معروف به امامزاده بابا شیخ احمد از دیر باتز مورد توجه خاص واحترام مردم بخصوص عشایر قشقائی می باشد. این بقعه متبرکه در 45 کیلومتری جنوب غربی شهر بهمن واقع شده ، به نقل از گذشتگان نسب این امامزاده به امام موسی کاظم (ع) می رسد.
در تخریب ساختمان قدیمی این بقعه  سنگ نوشته های تاریخی بدست آمده که قدمت این مکان ویا احتمالا ساکنین آن محل به سال های 70 – 116- 119 – 128 هـ . ق بر می گردد. نوشته های حک شده بر روی سنگ ها دلیل بر شیعه بودن آنهاست.زیرا همگی اقرار بر احدیت ذات اقدس الهی وسلام وصلوات ب حصرت رسول اکرم(ص) وخاندان مطهرش دارند. این بقعه در خرداد ماه 1389 تخریب ومورد بازسازی قرار گرفت. . طرحی با اشکال هندسی منظم که بر فراز آن گنبدی قراردارد توسط آقای نادر نعمت اللهی شهردار بهمن طراحی واجرا گردید. تصاویر زیر ازساختمان قدیمی وساختمان جدید نیمه کاره می باشد.


معرفي مساجد بين راهي شهرستان

مسجد بین راهی سورمق

از میان مساجد بین راهی شهرستان آباده  می توان به مسجد بین راهی حضرت ابوالفضل (ع) در 25 كيلومتري شهر آباده واقع در شهر سورمق اشاره كرد اين مسجد را مي توان یکی از مهمترین مساجد بین راهی استان وحتي کشور محسوب كرد چرا كه  دقیقأ بر سر راه استانهای یزد ، اصفهان و یاسوج قرار دارد وبا امکانی چون زائر سرا ، آشپز خانه، سرویس بهداشتی، پارکینگ ، منبع تقویتی آب ، فروشگاه و... هرساله میزبان خيل عظيمي از مسافران ونمازگزاران از اقصي نقاط ميهن اسلامي عزيزمان مي باشد .
همچنين از ديگر مساجد بين راهي شهرستانهاي آباده وخرمبيد از سمت شمال استان پهاور فارس  مي توان به مساجد بين راهي امام سجاد (ع)ايزدخواست ، مسجد بقيه الله العظم (عج) در ورودي شهر آباده نبش ميدان امام حسين (ع) ، مسجد حضرت علي بن موسي الرضا (ع) واقع در بلوار چمران ومسجد حضرت فاطمه الزهرا (س) واقع در كيلومتر 5 جاده خرمبيد – شيراز اشاره نمود وجود امكانات رفاهي از قبيل زائر سرا (مسجد حضرت علي بن موسي الرضا (ع)و حضرت فاطمه الزهرا (س) )،  سرويس هاي بهداشتي مناسب ، فروشگاه هاي خريد، از مهمترين ويژگي هاي اين مساجد مي باشد.
هم ميهنان عزيز مي توانندجهت ارائه پيشنهادات ، انتقادات ويا شكايات  خود در خصوص بهرمندي از فضاهاي زيارتي بقاع  متبركه ومساجد بين راهي معرفي شده با شمارهاي 09173525796يا 09383511589 تماس وياپيامك حاصل فرمايند.

جهت مشاهده عکسهای دیگر از امام زادگان و بقاع متبرکه منطقه آباده اینجا کلیک کنید


اداره اوقاف وامور خيريه شهرستان آباده وخرمبيد سفري خوشي را براي شما آرزومند است.

**********************

نوشته شده در تاریخ : 93/ 12/25
 
منوی صفحات
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آباده می باشد
.هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد
کانون فرهنگی هنری امام زاده گان احمد و جعفر شهر بهمن
التماس دعا